top of page

HIPERTENZIJA – Povišen krvni pritisak

  • Writer: Prof. Dr Branko Jakovljević
    Prof. Dr Branko Jakovljević
  • Nov 22, 2020
  • 4 min read

ZNAČAJ DIJETETSKIH SUPLEMENATA U REGULACIJI KRVNOG PRITISKA (2)



Koenzim Q10


Koenzim Q10 (CoQ10) je široko rasprostranjen u prirodi. Prisutan je i u svakoj živoj ćeliji našeg organizma, otuda i naziv za ovo dragoceno jedinjenje ubikinon. Ime mu potiče od engleske reči „ubiquitous“ što znači „sveprisutan“.


Dnevne potrebe za CoQ10 nisu utvrđene. Svi organi sa velikim energetskim potrebama zahtevaju mnogo CoQ10, a najviše srčani mišić. Tokom starenja nivo CoQ10 u organizmu opada, a najveći gubitak je upravo u srčanom mišiću. Osobe sa 80 godina imaju samo 43 % CoQ10 u srčanom mišiću u odnosu na vrednosti koje su imali sa 20 godina. Bitno se smanjuju količine i u bubrezima, plućima, jetri.


On nije vitamin, nije ni mineral ni aminokiselina, a ipak je neophodan za život. Brojne su fiziološke funkcije koenzima Q10 u našem organizmu. Omogućava snabdevanje organizma energijom i pretvaranje energije iz ugljenih hidrata i masnih kiselina u adenozintrifosfat (ATP). Polovina ukupnog CoQ10 našeg organizma se nalazi u mitohondrijama. Pošto većina ćelijskih funkcija zavisi od adekvatne količine ATP, koenzim Q10 je od suštinskog značaja za zdravlje praktično svih tkiva i organa u našem telu. Snažan je prirodni antioksidans sa posebnom ulogom u sprečavanju oksidacije lipoproteina plazme (posebno LDL). Stimuliše regeneraciju vitamina C i E. CoQ10 utiče nа ekspresiju genа i pojačava imunološku zaštitu. Ispoljava pozitivne efekte na rad srčanog mišića i na rad mozga.


Uobičajenom dnevnom ishranom čovek unosi između 3 i 6 mg CoQ10.. Namirnice koje jedemo po pravilu su siromašne CoQ10. Nešto veće količine se mogu naći u crvenom mesu, iznutricama (srcu i jetri), ribama, kikirikiju. Mekinje žitarica i tamnozeleno povrće sadrže znatno manje količine.


CoQ10 je liposolubilna materija, tako da ishrana siromašna mastima dramatično umanjuje unos CoQ10. To je posebno značajno za veliki deo populacije koji je na dijetama sa malo masnoća ili osobe koje izbegavaju namirnice životinjskog porekla (vegetarijanci). Koenzim Q10 se unosi hranom, ali se može sintetisati i u našem organizmu. Organizam ga proizvodi ponekad u dovoljnim količinama, ali nikad u optimalnim.


Koenzim Q10 i arterijska hipertenzija


Od 1975, mnoge studije su dokazale sposobnost CoQ10 za snižavanje krvnog pritiska kod hipertenzivnih pacijenata. Istovremeno, postoje dokazi da nivo CoQ10 u krvi obolelih od hipertenzije i srčane insuficijencije opada. U eksperimentima na životinjama davanje CoQ100 smanjuje krvni pritisak. Pored laboratorijskih studija efekat CoQ10 na krvni pritisak dokazan je i brojnim interventnim studijama. Rezultati ovih studija pokazuju snažan efekat suplementacije CoQ10 na redukciji krvnog pritiska u grupi hipertenzivnih ispitanika; pad sistolnog krvnog pritiska za 11 do čak 19 mmHg, i pad dijastolni krvnog pritiska od 2,6 do 9 mmHg. Dobijeni rezultati se mogu meriti sa savremenom antihipertenzivom terapijom. Treba napomenuti da se potpuni efekat CoQ10 na krvni pritisak obično vidi posle 4 nedelja terapije, po čemu se razlikuje od klasične farmakološke antihipertenzivne terapije .



Koenzim Q10 i statini


Statini (lekovi za snižavanje vrednosti holesterola u krvi) su doneli značajan napredak u lečenju hiperholesterolemije. Ovi lekovi smanjuju pojavu kardiovaskularnih događaja kod bolesnika sa povišenim vrednostima LDL-holesterola i to ne samo snižavanjem vrednosti LDL holesterola već i drugim mehanizmima. Međutim, tokom dugotrajne upotrebe raste broj osoba koje odustaju od terapije, uglavnom zbog pojava neželjenih efekata. Biosinteza holesterola se u najvećoj meri poklapa sa sintezom CoQ10, tako da statini pored blokade sinteze holesterola sprečavaju i endogenu produkciju CoQ10. Studije su pokazale snižavanje vrednosti serumskog CoQ10 za 19 do čak 54%.


Koenzim Q10 i miopatija


Iako u kratkom vremenskom periodu pacijenti dobro prihvataju terapiju statinima, kod pojedinaca se mogu javiti tegobe sa mišićima ili miopatija. Procenjuje se da se kod 10-14% osoba na terapiji statinima javi neki od ovih problema (blago povećanje kreatin kinaze u serumu, slabost mišića, bol, grčevi). Pojačani fizički napor može pogoršati ove tegobe. Stalnim insistiranjem na što nižim serumskim vrednostima holesterola zahteva upotrebu visokih doza statina tako da rizik od pojave neželjenih efekata, posebno miopatije, postajaće sve veći. Patofiziološke osnove ovih tegoba nisu sasvim jasne, ali se veruje da su od posebnog značaja smanjene vrednosti holesterola u membranama mišićnih ćelija i sniženje vrednosti CoQ10. Rezultаti kvalitetnih studija pokazuju da je suplementаcijа koenzimom Q10 (100 mg/dаn u toku 30 dаnа) smаnjila bol u mišićimа zа 40% i poboljšаla podnošljivost bola tokom svаkodnevnih životnih аktivnosti zа 38%. Ovi rezultаti ukаzuju dа suplementacija koenzimom Q10 može dа bude korisna zа pаcijente koji koriste stаtine, da može ublаžiti neželjene simptome i poboljšati kvalitet života.


Koenzim Q10 i kardiomiopatija


Kardiomiopatija je najopasnija bolest srčanog mišića. To je i najčešći pojedinačni uzrok smrti u Srbiji. Od sto umrlih građana Srbije njih 12,9% umire sa dijagnozom „Oboljenje srčanog mišića“. Na drugom mestu po učestalosti se nalazi infarkt mozga sa 7,2%. Kardiomiopatija je i najčešći razlog za transplantaciju srca. Početkom devedesetih godina prošlog veka publikovano je preko pedeset istraživanja širom sveta u kojima je potvrđen veliki uticaj CoQ10 u prevenciji i lečenju kardiomiopatije, aritmije, bolesti srčanih arterija, kongestivnog zastoja srca i visokog krvnog pritiska.


Ostali efekti Koenzima Q10


Ublažavanje umora

• Posebno delotvoran kod sportista koji imaju velike napore u aerobnim uslovima (atletičari, maratonci, plivači na duge staze itd.)

Migrena

• Studija sa 31 bolesnikom obolelim od migrene, sa aurom ili bez nje, koji su koristili 150 mg/dan koenzima Q10 tokom 3 meseca, pokazala je značajno smanjenje broja napada kod 61% ispitanika.

• Randomizovana studija koja je obuhvatila 42 pacijenta, tokom tri meseca, koji su uzimali koenzim Q10 u dozi od 3 x100 mg ukazala je na značajno smanjenje učestalosti i broja migrenoznih dana.


Koenzim Q10 i drugi lekovi

Betа-blokаtori mogu da dovedu do smanjenja sadržaja endogenog CoQ10 u serumu. Određeni orаlni hipoglikemici kаo što su gliburid, phenformin i tolаzаmid tаkođe smаnjuju sаdržаj endogenog CoQ10. Suplementacija koenzimom Q10 poboljšаva kontrolu glikemije kod dijаbetičаrа.


Saveti za upotrebu


Preparati koenzima Q10 su vrlo bezbedni čak i kada se uzimaju u veoma visokim dozama i u dugom vremenskom periodu. Neželjeni efekti se javljaju vrlo retko i to u obliku mučnine i bolova u stomaku.


Savetuje se da se preparati uzimaju u jutarnjim satima, jer primena u večernjim satima kod osetljivih osoba može izazvati nesanicu. Preporučene doze su od 50-100mg.


Nastaviće se…


Comments


Budite u toku!

Hvala!

© 2020 by Tajni Začin

bottom of page