ХИПЕРТЕНЗИЈА - Повишен крвни притисак (3. део)
- Prof. Dr Branko Jakovljević
- Jan 2, 2021
- 3 min read
ЗНАЧАЈ ДИЈЕТЕТСКИХ СУПЛЕМЕНАТА У РЕГУЛАЦИЈИ КРВНОГ ПРИТИСКА (3. део)
Омега-3 масне киселине и артеријска хипертензија
Омега-3 масне киселине (ω-3 или н-3) представљају групу полинезасићених масних киселина дугог ланца, чија је заједничка особина да на трећем Ц атому од краја (ω крај, Ц атом са метил везом) имају последњу двогубу везу. Интересовање за рибља уља углавном је потекло из бројних студија које су показале да Ескими са Гренланда, као и староседеоци са Аљаске имају изузетно ниску стопу оболевања од исхемијске болести срца, упркос њиховој исхране у којој доминирају масти. Еколошке студије из 36 земаља утврдиле су значајну инверзну повезаност између потрошње рибе и општег морталитета, морталитета од исхемијске болести срца и од можданог удара. Закључено је да су кључни протективни фактори из рибе заправо две дуголанчане, полинезасићене масне киселине, и то еикосапентеанска (ЕПА) и докосахексаенска киселина (ДХА), које се скоро искључиво налазе у плодовима мора, посебно у рибама са високим садржајем масти, пореклом из хладних мора. То су масне киселине (МК) које се не налазе у типичној исхрани наше популације (табела), тако да врло често суплементација остаје као једини начин да се обезбеде потребне количине ових изузетно важних и биолошки вредних материја.


Последњих деценија омега-3 масне киселине се рутински користе у примарној и секундарној превенцији кардиоваскуларних болести. Бројни су механизми којима ове МК постижу кардиопротективни ефекат (табела), што је доказано бројним студијама.
Антиинфламаторни ефекат омега-3 масних киселина је посебно значајан. Већина научника сматра да су многе болести данашњице, у првом реду атеросклероза, последица инфламаторних процеса у нашем организму. Са друге стране, омега-6 МК које доминирају нашом исхраном (табела) утичу на појачану синтезу медијатора инфламације, док омега-3 МК стимулишу антиинфламаторне процесе.

Омега-3 масне киселине и артеријска хипертензија
Студије указују да абнормални раст и хипертрофија глатких мишићних ћелија васкуларног стабла могу изазвати задебљање зида артерија што води у хипертензију. Истовремено, у експериментима на животињама је показано да шестонедељни третман са ДХА доводи до смањења дебљине зида артерија. Испитивања на животињама такође сугеришу да омега-3 МК могу смањити крвни притисак регулисањем осовине ренин-ангиотензин-алдостерон. Поред овога механизма уочено је да омега-3 МК директно утичу и на смањење вазоконстрикције снижавајући ниво тромбоксана-2, истовремено повећавајући ниво серије тромбоксана-3. То је исти механизам којим омега-3 МК утичу на смањење агрегације тромбоцита, што је још један начин на који могу утицати на смањење крвног притиска.
Студије показују да ове МК у високој дози могу да смање крвни притисак.

Мета-анализа која је обухватила 11 великих студију, са укупно 728 појединаца, показала је да су ЕПА и ДХА утицале на статистички значајно смањење вредности крвног притиска. Показани ефекат је при томе био директно зависан од дозе које су испитаници конзумирали. При коришћењу најмање 3 г рибљег уља/дан дошло је до смањења систолног КП за 5,5 ммХг и дијастолног за 3,5 ммХг код хипертензивних особа. Друга мета-анализа која је укључила 31 студију са укупно 1356 испитаника показала је да 5,6 г рибљег уља дневно снижава систолни притисак за 3,4 ммХг, а дијастолни за 2,0 ммХг. Иако ове студије показују релативно малу промену крвног притиска, налаз није безначајан јер и најмање промене у крвном притиску прати значајно смањење кардиоваскуларног ризика. Поред тога морају се имати у виду и други, веома важни ефекти омега-3 МК, а који се огледају у стабилизовању атеросклеротског плака МК. Треба нагласити да омега-3 МК пореклом из билњих намирница (алфа-линоленска киселина из ланеног семена) нема ефекат на процес згрушавања крви.
Нежељени ефекти
У великим студијама нежељени ефекти омега-3 МК су забележени у 6,6% случајева. То су скоро искључиво били благи ефекти непријатности при конзумирању дијететских суплемената, као што су: подригивање, гађење, мучнина, дијареја, надимање, интестинални гасови, мирис на рибу. Већина ових нежељених ефеката може се избећи узимањем рибљег уља уз оброк.
Познато је да су масне киселина из рибљег уља врло подложне липидној преоксидацији ин витро и ин виво због великог броја двогубих веза. Због тога се саветује да се препарати узимају уз снажну антиоксидативну подршку (витамин Е, витамин Ц), а да се отворено паковање суплемената чува у фрижидеру на температури +4°Ц.
Препоручене дозе
И поред значајног броја студија које су испитивале ефекат омега-3 МК на кардиоваскуларни систем, нема јединственог става која је количина ЕПА и ДХА потребна да значајно смањи ризик од кардиоваскуларних болести, те која је оптимална доза у примарној и секундарној превенцији кардиоваскуларних обољења. Препоруке варирају од 1 до 5 гр/дан, али у многим студијама је показано да ефекат зависи од дозе, односно да се мора узимати преко 3 гр/дан да би се постигао жељени ефекат. Препоручене дозе омега-3 МК код следећих болести су:
Хипертриглицеридемија: 2-4 грама/дан
Висок крвни притисак: 2-4 грама/дан
Коронарна болест: до 1-3 грама/дан
Због смањеног уноса ЕПА и ДХА храном вегани и особе које не једу рибу морају уносити 1 - 2 гр/дан.
Наставиће се…
Comments